0
Looking to register for an event or an upcoming class? Log into our customer portal here!
×

2022 Wide Bay North Secondary Term 1

Wide Bay North Secondary Term 1 2022 – Round 8

Standings

Place Name                       Feder Loc  Club             Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Jain, Shaurya              WB    1324 BSHS Gold        8        29.5  40.5   36.0
 2-3  Puusaari, Marko            WB    1133 St Luke's Team 1 7        31.0  42.0   32.0
      Newbold, Riley             WB    923  BSHS Gold        7        28.5  39.5   31.0
  4   Kenway, Ewan               WB    699  BSHS Gold        6        27.0  36.5   27.0
 5-6  Brown, Nelson              WB    754  St Luke's Team 1 5.5      26.5  37.5   23.0
      Campbell, Haiden           WB    710  St Luke's Team 1 5.5      25.5  32.0   23.5
7-13  Algie, Angus               WB    521  St Luke's Team 3 5        29.5  38.0   22.0
      Susens, Min                WB    692  St Luke's Team 2 5        28.5  39.0   24.0
      Gudimetla, Lalit           WB    632  St Luke's Team 2 5        28.5  37.0   26.0
      Emms, Charlie              WB         Shalom Red       5        28.0  39.0   22.0
      Crowther, Dorrian          WB    610  BSHS White       5        26.5  36.5   22.0
      McMahon, Joon              WB    500  Shalom Red       5        25.5  36.5   24.0
      Hirst, Henry               WB    655  St Luke's Team 2 5        23.0  30.5   21.0
14-15 Marschke, Rafe             WB    742  Shalom Black     4.5      26.0  34.5   21.0
      Ashmore, Kahn              WB    818  Shalom Black     4.5      18.5  24.0   16.0
16-27 Tankey, Sam                WB    661  St Luke's Team 2 4        30.5  41.5   23.0
      Chand, Swarith             WB    616  BSHS Gold        4        28.5  37.5   24.0
      Werchon, Jacob             WB    699  Shalom Black     4        27.5  39.5   23.5
      Lee, Joshua                WB    715  St Luke's Team 1 4        25.5  35.5   22.0
      Eckart, Riley              WB         Shalom Yelllow   4        25.5  33.5   18.5
      Ross, Thomas               WB    603  St Luke's Team 3 4        24.0  32.0   19.0
      Dechaineux, Ronin          WB         St Luke's Team 4 4        22.5  29.5   16.5
      Rosenberger, Emily         WB    588  BSHS White       4        22.5  29.0   14.0
      Algie, Grace               WB    542  St Luke's Team 3 4        22.0  30.5   17.0
      Ward, Kaleb                WB    582  BSHS White       4        21.0  29.0   16.0
      Brandon, Thomas            WB    500  Shalom White     4        20.0  27.5   15.0
      Britton-Wagenknecht, Jacob WB         Shalom White     4        19.5  26.5   16.0
28-29 Geiszler, Blair            WB         St Luke's Team 4 3.5      25.5  34.0   17.5
      Hu, Waylen                WB    578  Shalom Black     3.5      24.5  30.0   18.5
30-37 Karthick, Mithrran         WB         St Luke's Team 5 3        25.5  33.5   19.0
      Blemings, Vivian           WB    503  Shalom Red       3        23.0  30.5   14.0
      El-Azzi, Jonathan          WB    500  Shalom Red       3        22.0  28.5   16.0
      Heidke, Hunter             WB         Shalom White     3        20.5  27.0   10.0
      Rockloff, Providence       WB         St Luke's Team 4 3        19.5  26.0   13.0
      Boyd-Hogan, Luke           WB         BSHS White       3        19.0  25.5   11.0
      O'Brien, Jacob             WB         Shalom White     3        17.5  22.5    9.0
      Timms, Oscar               WB    500  St Luke's Team 3 3        16.5  22.5   13.0
38-39 St Ledger, Tobias          WB         Shalom Blue      2        21.5  29.0    4.0
      Holznagel, Cameron         WB         Shalom Blue      2        19.0  25.5    9.0
40-41 Baretta, Luca              WB         Shalom Blue      1        23.5  31.5    3.0
      Rach, Thomas               WB         Shalom Blue      1        20.0  27.0    4.0

Cross Table

No Name                       Feder Loc  Club             Total  1    2    3    4    5    6    7    8  

1  Jain, Shaurya              WB    1324 BSHS Gold        8      7:W  5:W 16:W 12:W  2:W 18:W 10:W  8:W
2  Puusaari, Marko            WB    1133 St Luke's Team 1 7     31:W 24:W  8:W  3:W  1:L 17:W  4:W  9:W
3  Newbold, Riley             WB    923  BSHS Gold        7     26:W 19:W  9:W  2:L 10:W  5:W 16:W 11:W
4  Kenway, Ewan               WB    699  BSHS Gold        6     35:W 16:L 33:W  6:W  7:W  9:W  2:L 14:W
5  Brown, Nelson              WB    754  St Luke's Team 1 5.5   37:W  1:L 14:D 20:W 31:W  3:L 25:W 18:W
6  Campbell, Haiden           WB    710  St Luke's Team 1 5.5   40:W 17:D 20:W  4:L 14:L 22:W  7:W 16:W
7  Algie, Angus               WB    521  St Luke's Team 3 5      1:L 40:W 26:W  8:W  4:L 12:W  6:L 19:W
8  Susens, Min                WB    692  St Luke's Team 2 5     34:W 11:W  2:L  7:L 23:W 29:W 18:W  1:L
9  Gudimetla, Lalit           WB    632  St Luke's Team 2 5     38:W 32:W  3:L 29:W 12:W  4:L 17:W  2:L
10 Emms, Charlie              WB         Shalom Red       5     19:L 25:W 22:W 13:W  3:L 28:W  1:L 17:W
11 Crowther, Dorrian          WB    610  BSHS White       5     28:W  8:L 17:L 27:W 13:W 14:W 19:W  3:L
12 McMahon, Joon              WB    500  Shalom Red       5     15:W 21:W 30:W  1:L  9:L  7:L 29:W 24:W
13 Hirst, Henry               WB    655  St Luke's Team 2 5     33:W 29:W 18:L 10:L 11:L 23:W 30:W 21:W
14 Marschke, Rafe             WB    742  Shalom Black     4.5   32:L 36:W  5:D 30:W  6:W 11:L 20:W  4:L
15 Ashmore, Kahn              WB    818  Shalom Black     4.5   12:L 26:L 41:W 40:W 22:D 20:L 28:W 31:W
16 Tankey, Sam                WB    661  St Luke's Team 2 4     22:W  4:W  1:L 28:W 17:L 25:W  3:L  6:L
17 Chand, Swarith             WB    616  BSHS Gold        4     39:W  6:D 11:W 18:D 16:W  2:L  9:L 10:L
18 Werchon, Jacob             WB    699  Shalom Black     4     20:D 23:W 13:W 17:D 19:W  1:L  8:L  5:L
19 Lee, Joshua                WB    715  St Luke's Team 1 4     10:W  3:L 31:W 21:W 18:L 30:W 11:L  7:L
20 Eckart, Riley              WB         Shalom Yelllow   4     18:D 35:W  6:L  5:L 33:W 15:W 14:L 22:D
21 Ross, Thomas               WB    603  St Luke's Team 3 4      0:W 12:L 32:W 19:L 25:L 31:W 27:W 13:L
22 Dechaineux, Ronin          WB         St Luke's Team 4 4     16:L 39:W 10:L 35:W 15:D  6:L 38:W 20:D
23 Rosenberger, Emily         WB    588  BSHS White       4     27:L 18:L 38:W 24:W  8:L 13:L 36:W 32:W
24 Algie, Grace               WB    542  St Luke's Team 3 4     36:W  2:L 29:L 23:L 38:W 26:W 32:W 12:L
25 Ward, Kaleb                WB    582  BSHS White       4     30:L 10:L 37:W 33:W 21:W 16:L  5:L 34:W
26 Brandon, Thomas            WB    500  Shalom White     4      3:L 15:W  7:L 41:W 28:L 24:L 40:W 30:W
27 Britton-Wagenknecht, Jacob WB         Shalom White     4     23:W 30:L 28:L 11:L 39:W 35:W 21:L 37:W
28 Geiszler, Blair            WB         St Luke's Team 4 3.5   11:L  0:W 27:W 16:L 26:W 10:L 15:L 29:D
29 Hu, Waylen                WB    578  Shalom Black     3.5   41:W 13:L 24:W  9:L 34:W  8:L 12:L 28:D
30 Karthick, Mithrran         WB         St Luke's Team 5 3     25:W 27:W 12:L 14:L 32:W 19:L 13:L 26:L
31 Blemings, Vivian           WB    503  Shalom Red       3      2:L 34:W 19:L 37:W  5:L 21:L 41:W 15:L
32 El-Azzi, Jonathan          WB    500  Shalom Red       3     14:W  9:L 21:L 38:W 30:L 37:W 24:L 23:L
33 Heidke, Hunter             WB         Shalom White     3     13:L 38:W  4:L 25:L 20:L 39:L  0:W 41:W
34 Rockloff, Providence       WB         St Luke's Team 4 3      8:L 31:L  0:W 39:W 29:L 38:L 35:W 25:L
35 Boyd-Hogan, Luke           WB         BSHS White       3      4:L 20:L 40:W 22:L 36:W 27:L 34:L 39:W
36 O'Brien, Jacob             WB         Shalom White     3     24:L 14:L 39:L  0:W 35:L 41:W 23:L 40:W
37 Timms, Oscar               WB    500  St Luke's Team 3 3      5:L 41:W 25:L 31:L 40:W 32:L 39:W 27:L
38 St Ledger, Tobias          WB         Shalom Blue      2      9:L 33:L 23:L 32:L 24:L 34:W 22:L  0:W
39 Holznagel, Cameron         WB         Shalom Blue      2     17:L 22:L 36:W 34:L 27:L 33:W 37:L 35:L
40 Baretta, Luca              WB         Shalom Blue      1      6:L  7:L 35:L 15:L 37:L  0:W 26:L 36:L
41 Rach, Thomas               WB         Shalom Blue      1     29:L 37:L 15:L 26:L  0:W 36:L 31:L 33:L

Ratings (Local)

No  Name                       Feder Loc Id Loc  Score Exp. Chg*K Rav Rprfm

1.  Jain, Shaurya              WB           1324 7.0/7 6.86     1 709  1708
2.  Puusaari, Marko            WB           1133 7.0/8 7.36    -4 741  1077
3.  Newbold, Riley             WB           923  6.0/7 5.39     6 715  1024
4.  Ashmore, Kahn              WB           818  1.0/3 2.61   -16 501   376
5.  Brown, Nelson              WB           754  4.5/7 3.50    10 753   855
6.  Marschke, Rafe             WB           742  1.5/5 3.10   -16 655   506
7.  Lee, Joshua                WB           715  2.0/6 3.60   -16 643   518
8.  Campbell, Haiden           WB           710  2.5/5 2.95    -5 648   648
9.  Werchon, Jacob             WB           699  3.5/7 2.87     6 763   763
10. Kenway, Ewan               WB           699  4.0/6 2.70    13 733   858
11. Susens, Min                WB           692  4.0/7 2.66    13 779   829
12. Tankey, Sam                WB           661  2.0/6 1.80     2 809   684
13. Hirst, Henry               WB           655  3.0/5 2.75     3 616   688
14. Gudimetla, Lalit           WB           632  4.0/7 2.80    12 707   757
15. Chand, Swarith             WB           616  3.0/6 1.98    10 741   741
16. Crowther, Dorrian          WB           610  3.0/6 2.04    10 724   724
17. Ross, Thomas               WB           603  2.0/6 3.24   -12 576   451
18. Rosenberger, Emily         WB           588  2.0/5 2.30    -3 618   546
19. Ward, Kaleb                WB           582  2.0/4 1.72     3 630   630
20. Hu, Waylen                WB           578  1.0/5 2.30   -13 604   364
21. Algie, Grace               WB           542  2.0/6 2.28    -3 633   508
22. Algie, Angus               WB           521  4.0/7 1.61    24 734   784
23. Blemings, Vivian           WB           503  1.0/6 1.14    -1 754   481
24. Timms, Oscar               WB           500  0.0/4 1.52   -15 585     0
25. Brandon, Thomas            WB           500  1.0/4 0.96     0 701   508
26. McMahon, Joon              WB           500  4.0/7 1.54    25 717   767
27. El-Azzi, Jonathan          WB           500  2.0/6 2.16    -2 601   476
28. Rockloff, Providence       WB                0.0/4            589     0
29. Geiszler, Blair            WB                1.5/5            633   484
30. Dechaineux, Ronin          WB                0.5/3            730   457
31. Heidke, Hunter             WB                0.0/3            645     0
32. Eckart, Riley              WB                1.5/5            745   596
33. Emms, Charlie              WB                3.0/6            803   803
34. Boyd-Hogan, Luke           WB                0.0/1            699     0
35. St Ledger, Tobias          WB                0.0/4            566     0
36. Rach, Thomas               WB                0.0/5            580     0
37. O'Brien, Jacob             WB                0.0/3            624     0
38. Holznagel, Cameron         WB                0.0/2            558     0
39. Baretta, Luca              WB                0.0/5            610     0
40. Britton-Wagenknecht, Jacob WB                2.0/4            575   575
41. Karthick, Mithrran         WB                2.0/7            599   441

Club Standings

Place Name             Score

  1   BSHS GOLD        25   
  2   ST LUKE'S TEAM 1 22   
  3   ST LUKE'S TEAM 2 19   
  4   SHALOM BLACK     16.5 
 5-7  BSHS WHITE       16   
      ST LUKE'S TEAM 3 16   
      SHALOM RED       16   
  8   SHALOM WHITE     14   
  9   ST LUKE'S TEAM 4 10.5 
 10   SHALOM BLUE      6    
 11   SHALOM YELLLOW   4    
 12   ST LUKE'S TEAM 5 3    
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Event Registration

Event Name:

Please select registration type
School Registration
School
Individual Registration
Individual
Individual Registration

Registration for individuals is via our iClassPro app, and is only available on selected tournaments.

For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au.

Teacher & Coordinator Registration

Please Note: This form is for School Teachers & Coordinators ONLY. Individual registrations are unavailable at this time due to COVID-19 restrictions. Please call the Gardiner Chess office (07) 5522 7221 or email Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au for more information.

Step One: Download the spreadsheet below and complete all details. For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au

Step Two: Complete the form below and upload the spreadsheet.

Cart