0
×

2021 Term 1 FNQ Primary C

Far North Queensland Primary C Term 1 2021 – Round 7

Standings

Place Name                    Feder Loc Club             Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Maxwell Zhou            FNQ       St Josephs       7        21.5  29.5   28.0
 2-6  Bethany Begemann        FNQ       OLHOC 3          5        20.5  30.5   22.5
      Matthew Rowbotham       FNQ       OLHOC 3          5        20.5  30.5   21.0
      Marcus Pundi            FNQ       TAS WRCP Pundi   5        20.5  28.0   18.0
      Finn Watson             FNQ       OLHOC 3          5        19.0  27.5   23.0
      Gianni Iacovella        FNQ       OLHOC 3          5        19.0  25.5   20.0
 7-8  Minchu Marjunath        FNQ       TAS KBC Morden   4.5      24.0  34.0   20.5
      Charlie Ford            FNQ       TAS KBC Lulhum   4.5      18.0  25.0   16.5
9-16  Lara Richardson         FNQ       TAS KBC Lulhum   4        22.0  31.0   19.0
      Cate Willetts           FNQ       Julatten         4        21.5  29.5   17.0
      Scarlet Twomey          FNQ       TAS WRCP Pundi   4        20.0  27.0   19.0
      Lachlan Francini OHagan FNQ       TAS WRCP Hillier 4        18.5  25.0   14.5
      Arabella Lulhum         FNQ       TAS KBC Lulhum   4        16.0  23.0   14.0
      Maxwell Mitchell        FNQ       St Thomas 3      4        15.0  22.0   14.0
      Kye Harris              FNQ       St Thomas 3      4        15.0  21.0   14.0
      Cooper Rossberg         FNQ       St Thomas 3      4        14.5  20.5   15.0
17-18 Floyd Segall            FNQ       TAS KBC Morden   3.5      19.5  26.5   16.5
      Amelia Davison          FNQ       TAS WRCP Clague  3.5      15.5  22.0   12.5
19-26 Riley Arrowsmith        FNQ       Julatten         3        19.0  25.5   15.5
      Grace Easton            FNQ       St Thomas 3      3        18.5  26.0   12.5
      Tate Arnold             FNQ       Julatten         3        18.5  24.5   11.0
      Ellie Richardson        FNQ       TAS WRCP Barnes  3        18.0  26.5   13.5
      Millie Macdonald        FNQ       TAS WRCP Pundi   3        16.5  25.5   13.0
      William Morden          FNQ       TAS KBC Morden   3        16.5  23.5   12.5
      Rafferty Barnes         FNQ       TAS WRCP Barnes  3        16.0  22.0   12.0
      Frasier Fowler          FNQ       TAS KBC Morden   3        13.0  18.0   10.0
 27   Amy Harvie              FNQ       TAS WRCP Hillier 2.5      13.5  19.5    7.0
28-31 Abigail Barnes          FNQ       TAS WRCP Barnes  2        18.5  24.5    9.0
      Griffin Hillier         FNQ       TAS WRCP Hillier 2        16.0  21.0    6.0
      Locky Hensler           FNQ       Julatten solo    2        14.5  20.5    7.0
      Archer Twomey           FNQ       TAS WRCP Hillier 2        11.0  17.0    7.5
32-34 Hamish Mead             FNQ       TAS KBC Lulhum   1.5      14.0  20.0    2.0
      Antonia Leonardi        FNQ       Julatten         1.5      13.5  20.0    6.0
      Ryan McDonald           FNQ       TAS WRCP Barnes  1.5      12.5  18.0    4.5

Cross Table

No Name                    Feder Loc Club             Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Maxwell Zhou            FNQ       St Josephs       7     23:W 22:W  3:W  2:W  5:W  9:W  7:W
2  Bethany Begemann        FNQ       OLHOC 3          5     18:W  9:W 20:W  1:L 10:W 11:D  4:D
3  Matthew Rowbotham       FNQ       OLHOC 3          5     15:W 25:W  1:L 19:W  7:W  4:L 13:W
4  Marcus Pundi            FNQ       TAS WRCP Pundi   5      8:D  7:L 27:W 20:W 17:W  3:W  2:D
5  Finn Watson             FNQ       OLHOC 3          5     33:W 14:W 19:W 17:W  1:L  7:L  9:W
6  Gianni Iacovella        FNQ       OLHOC 3          5     31:W 10:W  7:L 12:W  9:L 24:W 11:W
7  Minchu Marjunath        FNQ       TAS KBC Morden   4.5   21:D  4:W  6:W 11:W  3:L  5:W  1:L
8  Charlie Ford            FNQ       TAS KBC Lulhum   4.5    4:D 30:W 17:L 18:W 11:L 10:W 21:W
9  Lara Richardson         FNQ       TAS KBC Lulhum   4     12:W  2:L 28:W 23:W  6:W  1:L  5:L
10 Cate Willetts           FNQ       Julatten         4     13:W  6:L 14:W 15:W  2:L  8:L 25:W
11 Scarlet Twomey          FNQ       TAS WRCP Pundi   4     29:W 20:D 25:W  7:L  8:W  2:D  6:L
12 Lachlan Francini OHagan FNQ       TAS WRCP Hillier 4      9:L 34:W 16:W  6:L 22:D 14:D 17:W
13 Arabella Lulhum         FNQ       TAS KBC Lulhum   4     10:L 28:L 29:W 21:W 26:W 16:W  3:L
14 Maxwell Mitchell        FNQ       St Thomas 3      4     28:W  5:L 10:L 30:D 29:W 12:D 22:W
15 Kye Harris              FNQ       St Thomas 3      4      3:L 32:W 22:W 10:L 24:L 28:W 19:W
16 Cooper Rossberg         FNQ       St Thomas 3      4     27:W 19:L 12:L 28:W 30:W 13:L 24:W
17 Floyd Segall            FNQ       TAS KBC Morden   3.5   30:D 21:W  8:W  5:L  4:L 23:W 12:L
18 Amelia Davison          FNQ       TAS WRCP Clague  3.5    2:L 29:W 21:D  8:L 20:W 25:L 33:W
19 Riley Arrowsmith        FNQ       Julatten         3     34:W 16:W  5:L  3:L 23:D 22:D 15:L
20 Grace Easton            FNQ       St Thomas 3      3     24:W 11:D  2:L  4:L 18:L 27:W 23:D
21 Tate Arnold             FNQ       Julatten         3      7:D 17:L 18:D 13:L 34:W 26:W  8:L
22 Ellie Richardson        FNQ       TAS WRCP Barnes  3     26:W  1:L 15:L 33:W 12:D 19:D 14:L
23 Millie Macdonald        FNQ       TAS WRCP Pundi   3      1:L 26:W 31:W  9:L 19:D 17:L 20:D
24 William Morden          FNQ       TAS KBC Morden   3     20:L 27:D 30:D 25:W 15:W  6:L 16:L
25 Rafferty Barnes         FNQ       TAS WRCP Barnes  3     32:W  3:L 11:L 24:L 33:W 18:W 10:L
26 Frasier Fowler          FNQ       TAS KBC Morden   3     22:L 23:L 32:W 31:W 13:L 21:L 29:W
27 Amy Harvie              FNQ       TAS WRCP Hillier 2.5   16:L 24:D  4:L 34:L 32:W 20:L 28:W
28 Abigail Barnes          FNQ       TAS WRCP Barnes  2     14:L 13:W  9:L 16:L 31:W 15:L 27:L
29 Griffin Hillier         FNQ       TAS WRCP Hillier 2     11:L 18:L 13:L 32:W 14:L 34:W 26:L
30 Locky Hensler           FNQ       Julatten solo    2     17:D  8:L 24:D 14:D 16:L 33:D  0: 
31 Archer Twomey           FNQ       TAS WRCP Hillier 2      6:L 33:W 23:L 26:L 28:L 32:D 34:D
32 Hamish Mead             FNQ       TAS KBC Lulhum   1.5   25:L 15:L 26:L 29:L 27:L 31:D  0:W
33 Antonia Leonardi        FNQ       Julatten         1.5    5:L 31:L 34:W 22:L 25:L 30:D 18:L
34 Ryan McDonald           FNQ       TAS WRCP Barnes  1.5   19:L 12:L 33:L 27:W 21:L 29:L 31:D

Ratings (Local)

No  Name                     Feder Loc Id Loc Score Exp. Chg*K Rav Rprfm

1.  Arnold, Tate             FNQ                                 0     0
2.  Arrowsmith, Riley        FNQ                                 0     0
3.  Barnes, Rafferty         FNQ                                 0     0
4.  Barnes, Abigail          FNQ                                 0     0
5.  Easton, Grace            FNQ                                 0     0
6.  Ford, Charlie            FNQ                                 0     0
7.  Fowler, Frasier          FNQ                                 0     0
8.  Francini OHagan, Lachlan FNQ                                 0     0
9.  Harris, Kye              FNQ                                 0     0
10. Harvie, Amy              FNQ                                 0     0
11. Hensler, Locky           FNQ                                 0     0
12. Hillier, Griffin         FNQ                                 0     0
13. Iacovella, Gianni        FNQ                                 0     0
14. Leonardi, Antonia        FNQ                                 0     0
15. Lulhum, Arabella         FNQ                                 0     0
16. Macdonald, Millie        FNQ                                 0     0
17. Marjunath, Minchu        FNQ                                 0     0
18. McDonald, Ryan           FNQ                                 0     0
19. Mead, Hamish             FNQ                                 0     0
20. Mitchell, Maxwell        FNQ                                 0     0
21. Morden, William          FNQ                                 0     0
22. Pundi, Marcus            FNQ                                 0     0
23. Richardson, Ellie        FNQ                                 0     0
24. Richardson, Lara         FNQ                                 0     0
25. Rossberg, Cooper         FNQ                                 0     0
26. Rowbotham, Matthew       FNQ                                 0     0
27. Segall, Floyd            FNQ                                 0     0
28. Twomey, Archer           FNQ                                 0     0
29. Twomey, Scarlet          FNQ                                 0     0
30. Watson, Finn             FNQ                                 0     0
31. Willetts, Cate           FNQ                                 0     0
32. Zhou, Maxwell            FNQ                                 0     0
33. Davison, Amelia          FNQ                                 0     0
34. Begemann, Bethany        FNQ                                 0     0

Club Standings

Place Name             Score

  1   OLHOC 3          20   
  2   ST THOMAS 3      15   
 3-4  TAS KBC MORDEN   14   
      TAS KBC LULHUM   14   
  5   TAS WRCP PUNDI   12   
  6   JULATTEN         11.5 
  7   TAS WRCP HILLIER 10.5 
  8   TAS WRCP BARNES  9.5  
  9   ST JOSEPHS       7    
 10   TAS WRCP CLAGUE  3.5  
 11   JULATTEN SOLO    2    
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Event Registration

Event Name:

Please select registration type
School Registration
School
Individual Registration
Individual
Individual Registration

Registration for individuals is via our iClassPro app, and is only available on selected tournaments.

For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au.

School Registration

Please Note: Individual registration is not possible at this time due to continued Covid-19 restrictions. All registrations MUST go through a players school.

Step One: Download the spreadsheet below and complete all details. For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au

Step Two: Complete the form below and upload the spreadsheet.

Cart