0
Looking to register for an event or an upcoming class? Log into our customer portal here!
×

2019 Term 1 NSW Northern Rivers B

NSW Northern Rivers Term 1 2019 Primary B – Round 7

Standings

Place Name                 Feder Loc Club                    Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Bruce Savage               500 St Joseph's B           6.5      23.5  32.0   27.0
 2-4  Isaac Coulter                  Casino Christian School 5.5      23.0  31.5   22.0
      Max Saltalamacchia   NSW       EAC PS 7                5.5      23.0  31.5   22.0
      Frances Gregory      NSW       Eac Ps 6                5.5      21.5  30.0   22.0
5-10  Franceska Payne      NSW       Eac Ps 5                5        25.5  36.0   23.5
      Laylan Bradbury      NSW       Eac Ps 4                5        22.0  30.5   21.5
      Angus Carter         NSW       Eac Ps 6                5        21.0  29.5   23.0
      Ziggy Lake           NSW       St Carthage's 2         5        21.0  29.5   23.0
      Sanaaya Mapabandara            St Brigid's             5        20.5  28.0   21.0
      Max Alcorn           NSW       St Carthage's 2         5        20.0  27.5   20.0
11-17 Macey Elliott                  Alstonville B           4.5      21.0  30.0   19.5
      Lachlan Trease                 Alstonville B           4.5      20.5  30.0   18.0
      Xavier Shailes       NSW       EAC PS 8                4.5      20.5  28.0   18.5
      Kai Kubils                     St Joseph's B           4.5      19.5  26.5   18.0
      Kelly Campbell       NSW       Eac Ps 5                4.5      19.0  27.0   17.5
      Riley Mcknight                 St Joseph's E           4.5      18.0  25.5   18.5
      Max Whitaker         NSW   503 Eac Ps 4                4.5      16.0  21.5   15.5
18-25 Lewis Fairfull                 Alstonville B           4        22.5  32.0   21.0
      Dylan Binaoro Taylor NSW       EAC PS 7                4        19.0  27.5   16.0
      Matthew Bell                   St Joseph's D           4        18.5  24.5   16.0
      Archie Cook          NSW       Eac Ps 5                4        18.0  26.0   14.0
      Michael Holl                   Alstonville B           4        18.0  25.0   16.0
      Charles Fleeting     NSW       EAC PS 8                4        17.0  23.5   15.0
      Jerry Thomas                   Casino Christian School 4        15.5  22.5   10.0
      Ishaan Mishra        NSW       Eac Ps 5                4        15.0  21.5   14.0
26-34 Lachlan Bullen                 St Joseph's B           3.5      19.0  26.0   17.0
      Olly Rose            NSW       St Carthage's 2         3.5      18.5  26.5   13.5
      NOAH ATIA-YEZERSKY             Shearwater PS           3.5      18.0  26.5   14.5
      Blade Schindelbacher NSW       Eac Ps 6                3.5      18.0  25.5   15.0
      Cooper Gumbleton     NSW       EAC PS 7                3.5      18.0  25.0   12.0
      Brighton Wilson      NSW       EAC PS 7                3.5      18.0  24.0   14.5
      Finlay McCubbin                Holy Family D           3.5      17.5  25.0   15.0
      James Christmas                St Joseph's C           3.5      17.5  24.0   15.0
      Jeremy Lutze                   St Joseph's D           3.5      13.0  17.5   10.0
35-45 Stella Payne         NSW       EAC PS 8                3        20.5  28.5   16.0
      Finn Allen           NSW       Eac Ps 4                3        18.5  25.5   12.0
      MILO MORRIS                    Shearwater PS           3        18.0  25.5   13.0
      Duncan Driscoll                St Joseph's C           3        17.0  25.0   12.0
      Jacob Ellis                    Holy Family D           3        17.0  23.5   13.5
      Zach Ridley                    Holy Family C           3        16.0  22.5   10.5
      Malachi Troncoso               Alstonville C           3        15.5  22.0   10.0
      LIOR LAVI                      Shearwater PS           3        14.5  21.0   10.0
      Riley Campbell                 Holy Family C           3        14.0  19.0   13.0
      Tyler Starkey                  St Joseph's C           3        13.5  20.5    8.5
      Gabrielle Vleggar              Casino Christian School 3        13.5  18.0    9.5
46-48 OLIVER HEATH                   Shearwater PS           2.5      16.0  23.5   10.0
      Malaki Gannon                  St Joseph's C           2.5      16.0  22.0   10.5
      Mason Ramsay                   Holy Family D           2.5      14.5  20.5   12.0
49-55 Thomas Coulter                 Casino Christian School 2        19.5  26.0   13.0
      Sianna Donnelly                Holy Family E           2        16.0  22.0    7.0
      Hudson McGarry                 St Joseph's D           2        14.0  20.5    9.0
      Tasman Foster                  Holy Family E           2        13.0  18.0    8.5
      Anthony Bell                   St Joseph's B           2        12.5  18.0    7.0
      Felix Burnett                  Holy Family C           2        12.0  17.0    3.0
      Oliver O'Connor                Holy Family C           2        10.0  16.0    4.0
56-58 Eli White                      Holy Family D           1.5      16.0  22.0    4.0
      Mikey Smith                    Holy Family E           1.5      13.5  19.0    8.5
      Mia Southwell                  Holy Family E           1.5      12.0  16.5    4.0
59-60 Zeke Kubils                    St Joseph's E           1        12.0  18.0    4.0
      Harvey Calnan                  Holy Family F           1        11.0  16.0    5.5

Cross Table

No Name                 Feder Loc Club                    Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Bruce Savage               500 St Joseph's B           6.5   27:W 12:W  6:W 18:W  7:W  5:D  8:W
2  Isaac Coulter                  Casino Christian School 5.5   44:W 13:W  9:L 28:W  3:W  6:D  5:W
3  Max Saltalamacchia   NSW       EAC PS 7                5.5   37:W  4:D 14:W 11:W  2:L 13:W 18:W
4  Frances Gregory      NSW       Eac Ps 6                5.5   38:W  3:D 19:W 32:W  5:L 12:W 15:W
5  Franceska Payne      NSW       Eac Ps 5                5     20:W 10:W 11:D  8:W  4:W  1:D  2:L
6  Laylan Bradbury      NSW       Eac Ps 4                5     42:W 33:W  1:L 49:W  9:W  2:D 10:D
7  Angus Carter         NSW       Eac Ps 6                5     24:W 35:W 49:W  9:W  1:L  8:L 25:W
8  Ziggy Lake           NSW       St Carthage's 2         5     50:W 22:W 32:W  5:L 26:W  7:W  1:L
9  Sanaaya Mapabandara            St Brigid's             5     55:W 26:W  2:W  7:L  6:L 36:W 22:W
10 Max Alcorn           NSW       St Carthage's 2         5     46:W  5:L 47:W 21:W 13:D 18:W  6:D
11 Macey Elliott                  Alstonville B           4.5   30:W 23:W  5:D  3:L 20:W 15:L 27:W
12 Lachlan Trease                 Alstonville B           4.5   25:W  1:L 41:W 33:D 19:W  4:L 29:W
13 Xavier Shailes       NSW       EAC PS 8                4.5   53:W  2:L 51:W 16:W 10:D  3:L 26:W
14 Kai Kubils                     St Joseph's B           4.5   56:W 19:D  3:L 27:W 31:D 20:W 16:D
15 Kelly Campbell       NSW       Eac Ps 5                4.5   23:L 30:W 27:D 47:W 33:W 11:W  4:L
16 Riley Mcknight                 St Joseph's E           4.5   36:W 31:W 18:L 13:L 40:W 35:W 14:D
17 Max Whitaker         NSW   503 Eac Ps 4                4.5   18:L 57:W 29:W 35:L 48:D 28:W 30:W
18 Lewis Fairfull                 Alstonville B           4     17:W 39:W 16:W  1:L 35:W 10:L  3:L
19 Dylan Binaoro Taylor NSW       EAC PS 7                4     21:W 14:D  4:L 40:W 12:L 39:D 36:W
20 Matthew Bell                   St Joseph's D           4      5:L 59:W 48:W 23:W 11:L 14:L 35:W
21 Archie Cook          NSW       Eac Ps 5                4     19:L 24:W 22:W 10:L 36:L 42:W 43:W
22 Michael Holl                   Alstonville B           4     40:W  8:L 21:L 52:W 38:W 37:W  9:L
23 Charles Fleeting     NSW       EAC PS 8                4     15:W 11:L 52:W 20:L 28:L 49:W 39:W
24 Jerry Thomas                   Casino Christian School 4      7:L 21:L 30:L 54:W 50:W 41:W 37:W
25 Ishaan Mishra        NSW       Eac Ps 5                4     12:L 38:L 56:W 50:W 49:W 31:W  7:L
26 Lachlan Bullen                 St Joseph's B           3.5   51:W  9:L 37:W 38:W  8:L 29:D 13:L
27 Olly Rose            NSW       St Carthage's 2         3.5    1:L 56:W 15:D 14:L 57:W 33:W 11:L
28 NOAH ATIA-YEZERSKY             Shearwater PS           3.5   35:L 45:W 43:W  2:L 23:W 17:L 31:D
29 Blade Schindelbacher NSW       Eac Ps 6                3.5   34:W 32:L 17:L 42:W 43:W 26:D 12:L
30 Cooper Gumbleton     NSW       EAC PS 7                3.5   11:L 15:L 24:W 46:D 47:W 48:W 17:L
31 Brighton Wilson      NSW       EAC PS 7                3.5   47:D 16:L 34:W 57:W 14:D 25:L 28:D
32 Finlay McCubbin                Holy Family D           3.5   54:W 29:W  8:L  4:L 37:L 34:D 46:W
33 James Christmas                St Joseph's C           3.5   41:W  6:L 58:W 12:D 15:L 27:L 49:W
34 Jeremy Lutze                   St Joseph's D           3.5   29:L 58:D 31:L 56:D 60:W 32:D 45:W
35 Stella Payne         NSW       EAC PS 8                3     28:W  7:L 42:W 17:W 18:L 16:L 20:L
36 Finn Allen           NSW       Eac Ps 4                3     16:L 37:L 54:W 41:W 21:W  9:L 19:L
37 MILO MORRIS                    Shearwater PS           3      3:L 36:W 26:L 53:W 32:W 22:L 24:L
38 Duncan Driscoll                St Joseph's C           3      4:L 25:W 46:W 26:L 22:L 45:L 48:W
39 Jacob Ellis                    Holy Family D           3     45:W 18:L 40:D 43:L 46:W 19:D 23:L
40 Zach Ridley                    Holy Family C           3     22:L 50:W 39:D 19:L 16:L 44:D 51:W
41 Malachi Troncoso               Alstonville C           3     33:L 55:W 12:L 36:L 44:W 24:L 53:W
42 LIOR LAVI                      Shearwater PS           3      6:L 54:W 35:L 29:L 53:W 21:L 56:W
43 Riley Campbell                 Holy Family C           3     59:W 49:L 28:L 39:W 29:L 51:W 21:L
44 Tyler Starkey                  St Joseph's C           3      2:L 46:L 45:D 58:W 41:L 40:D 50:W
45 Gabrielle Vleggar              Casino Christian School 3     39:L 28:L 44:D 60:D 59:W 38:W 34:L
46 OLIVER HEATH                   Shearwater PS           2.5   10:L 44:W 38:L 30:D 39:L 47:W 32:L
47 Malaki Gannon                  St Joseph's C           2.5   31:D 60:W 10:L 15:L 30:L 46:L 52:W
48 Mason Ramsay                   Holy Family D           2.5   57:D 52:D 20:L 51:W 17:D 30:L 38:L
49 Thomas Coulter                 Casino Christian School 2     58:W 43:W  7:L  6:L 25:L 23:L 33:L
50 Sianna Donnelly                Holy Family E           2      8:L 40:L 55:W 25:L 24:L 59:W 44:L
51 Hudson McGarry                 St Joseph's D           2     26:L 53:W 13:L 48:L 52:W 43:L 40:L
52 Tasman Foster                  Holy Family E           2     60:D 48:D 23:L 22:L 51:L 55:W 47:L
53 Anthony Bell                   St Joseph's B           2     13:L 51:L 59:W 37:L 42:L 57:W 41:L
54 Felix Burnett                  Holy Family C           2     32:L 42:L 36:L 24:L 56:  60:W 59:W
55 Oliver O'Connor                Holy Family C           2      9:L 41:L 50:L 59:L 58:W 52:L 57:W
56 Eli White                      Holy Family D           1.5   14:L 27:L 25:L 34:D 54:  58:W 42:L
57 Mikey Smith                    Holy Family E           1.5   48:D 17:L 60:W 31:L 27:L 53:L 55:L
58 Mia Southwell                  Holy Family E           1.5   49:L 34:D 33:L 44:L 55:L 56:L 60:W
59 Zeke Kubils                    St Joseph's E           1     43:L 20:L 53:L 55:W 45:L 50:L 54:L
60 Harvey Calnan                  Holy Family F           1     52:D 47:L 57:L 45:D 34:L 54:L 58:L

Club Standings

Place Name                    Score

  1   EAC PS 5                17.5 
  2   ALSTONVILLE B           17   
 3-4  EAC PS 7                16.5 
      ST JOSEPH'S B           16.5 
  5   CASINO CHRISTIAN SCHOOL 14.5 
  6   EAC PS 6                14   
  7   ST CARTHAGE'S 2         13.5 
  8   EAC PS 4                12.5 
9-10  ST JOSEPH'S C           12   
      SHEARWATER PS           12   
 11   EAC PS 8                11.5 
 12   HOLY FAMILY D           10.5 
 13   HOLY FAMILY C           10   
 14   ST JOSEPH'S D           9.5  
 15   HOLY FAMILY E           7    
 16   ST JOSEPH'S E           5.5  
 17   ST BRIGID'S             5    
 18   ALSTONVILLE C           3    
 19   HOLY FAMILY F           1    
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Event Registration

Event Name:

Please select registration type
School Registration
School
Individual Registration
Individual
Individual Registration

Registration for individuals is via our iClassPro app, and is only available on selected tournaments.

For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au.

Teacher & Coordinator Registration

Please Note: This form is for School Teachers & Coordinators ONLY. Individual registrations are unavailable at this time due to COVID-19 restrictions. Please call the Gardiner Chess office (07) 5522 7221 or email Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au for more information.

Step One: Download the spreadsheet below and complete all details. For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au

Step Two: Complete the form below and upload the spreadsheet.

Cart