gardiner chess
Phone : (07) 5522 7221
 

2020 Term 1 Wide Bay North Secondary

11-Mar-2020

Wide Bay North North Secondary Term 1 2020 – Round 7

Standings

Place Name                 Feder Loc Club              Score M-Buch. Buch. Progr.

  1   Joshua Howard        WB    902 Bundy High Gold   7        22.5  31.5   28.0
 2-3  Patrick Maher        WB    705 Shalom Black      6        21.5  32.0   25.0
      Nicholas Whitelum    WB    734 Shalom Black      6        19.5  29.5   26.0
  4   Demetri De Florian   WB    675 Shalom Black      5.5      20.5  29.0   20.5
 5-8  Kaylee Robinson      WB    668 Bundy High Blue   5        19.5  29.0   22.0
      Ethan Clark          WB    569 Bundy High White  5        18.5  25.0   19.0
      Christian Jackson    WB    612 St Luke's Team 2  5        17.5  26.0   20.0
      Riley Newbold        WB    606 Bundy High White  5        17.0  25.0   15.0
9-13  Brenton Mchale       WB    924 Bundy High Gold   4.5      25.0  35.0   22.0
      Haiden Campbell      WB    695 St Luke's Team 1  4.5      22.0  31.0   21.0
      Henry Hirst          WB    620 St Luke's Team 2  4.5      20.5  28.0   20.5
      Callum Macann        WB    563 Shalom White      4.5      18.5  25.5   16.5
      Fletcher Churchill   WB    747 Bundy High Gold   4.5      18.0  25.5   18.5
14-22 Sam Tankey           WB    633 St Luke's Team 2  4        19.5  27.5   16.0
      Harry Packwood       WB    886 Shalom Black      4        18.0  25.0   16.0
      Kani Nathan          WB    553 Bundy High Blue   4        17.5  26.0   16.0
      Sam Fuernsinn        WB        St Luke's Team 4  4        17.5  25.5   14.0
      Lalit Gudimetla      WB    500 St Luke's Team 3  4        16.5  22.5   12.0
      Zahra Smith          WB    624 Bundy High Gold   4        16.5  22.0   18.0
      Noah Till            WB    519 Bundy High Black  4        16.5  22.0   15.0
      Angus Algie          WB    503 St Luke's Team 3  4        15.0  21.0   16.0
      Ryan Neophitou       WB        Bundy High Black  4        14.5  20.5   10.0
23-27 Nelson Brown         WB    796 St Luke's Team 1  3.5      23.5  33.0   19.5
      Angus Hill           WB    636 St Luke's Team 1  3.5      21.0  30.0   18.5
      Samuel Mckinley      WB        Bundaberg CC 1    3.5      17.5  25.5   11.5
      Ryan McGavin         WB    500 Bundy High Black  3.5      17.0  23.0   13.5
      Cooper Benjamin      WB        Bundaberg CC 1    3.5      13.0  18.5   11.5
28-35 Lachlan Hocking      WB    728 St Luke's Team 1  3        21.5  30.5   18.0
      George Stelmack      WB    500 Shalom White      3        20.5  28.5   15.0
      Zac Crane            WB    544 St Luke's Team 3  3        17.0  24.0   13.0
      Thanushi Weerasinghe WB        Shalom White      3        17.0  23.5   10.0
      Lucas Rao            WB    556 St Luke's Team 2  3        16.5  24.5   14.0
      Vivian Blemings      WB        Shalom White      3        16.0  22.0   11.0
      Michael Bosch        WB        St Luke's Team 3  3        15.5  20.5   12.0
      Jonathan El-Azzi     WB        Shalom Solo       3        13.5  21.0    7.0
36-41 Thomas Brandon       WB    500 Shalom Red        2.5      17.5  24.5   11.5
      Euan Duxbury         WB        Bundaberg CC Solo 2.5      16.5  21.5    8.5
      Thomas Baker         WB    540 Bundy High Blue   2.5      15.5  21.0   13.5
      Finlay Hallett       WB        St Luke's Team 5  2.5      14.0  20.5    7.5
      Isaac Watson         WB        Shalom Red        2.5      13.5  19.0    8.5
      Liam Taske           WB        Bundaberg CC 1    2.5      12.5  18.5    5.0
42-47 Frazer Nelson        WB        Shalom Red        2        18.0  25.0   10.0
      Abbie Cook           WB        St Luke's Team 4  2        16.5  23.0   11.0
      Eric Smith           WB        Bundy High Blue   2        16.0  22.0    7.0
      Cameron Bowes        WB        St Luke's Team 4  2        15.5  22.5   11.0
      Cooper Hotz          WB        Shalom Red        2        14.5  21.5    4.0
      Hayden Crager        WB        Bundaberg CC 1    2        14.0  20.5    8.0
 48   Lani Hill            WB        St Luke's Team 4  1.5      15.5  20.5    7.0
 49   Aden Hall            WB        Bundy High White  1        13.5  18.5    3.0

Cross Table

No Name                 Feder Loc Club              Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Joshua Howard        WB    902 Bundy High Gold   7     29:W  7:W 24:W 28:W  2:W  3:W  5:W
2  Patrick Maher        WB    705 Shalom Black      6      8:W 14:W 10:W 23:W  1:L 24:W  9:W
3  Nicholas Whitelum    WB    734 Shalom Black      6     35:W 32:W 11:W  9:W 28:W  1:L 10:W
4  Demetri De Florian   WB    675 Shalom Black      5.5   25:D  8:W 14:W 13:L 16:W 23:W 11:W
5  Kaylee Robinson      WB    668 Bundy High Blue   5     39:W 21:W  9:L 30:W 29:W  7:W  1:L
6  Ethan Clark          WB    569 Bundy High White  5     17:W 23:L 44:W 15:W  9:L 28:W 14:W
7  Christian Jackson    WB    612 St Luke's Team 2  5     46:W  1:L 47:W 45:W 12:W  5:L 21:W
8  Riley Newbold        WB    606 Bundy High White  5      2:L  4:L 41:W 39:W 42:W 29:W 15:W
9  Brenton Mchale       WB    924 Bundy High Gold   4.5   18:W 12:W  5:W  3:L  6:W 10:D  2:L
10 Haiden Campbell      WB    695 St Luke's Team 1  4.5   27:W 30:W  2:L 20:W 19:W  9:D  3:L
11 Henry Hirst          WB    620 St Luke's Team 2  4.5   31:W 43:W  3:L 17:W 23:D 13:W  4:L
12 Callum Macann        WB    563 Shalom White      4.5   41:W  9:L 26:D 25:W  7:L 27:W 23:W
13 Fletcher Churchill   WB    747 Bundy High Gold   4.5   42:W 16:L 36:W  4:W 24:D 11:L 26:W
14 Sam Tankey           WB    633 St Luke's Team 2  4     37:W  2:L  4:L 44:W 36:W 20:W  6:L
15 Harry Packwood       WB    886 Shalom Black      4     36:L 25:W 42:W  6:L 18:W 32:W  8:L
16 Kani Nathan          WB    553 Bundy High Blue   4     22:W 13:W 28:L 24:L  4:L 31:W 34:W
17 Sam Fuernsinn        WB        St Luke's Team 4  4      6:L 35:W 32:W 11:L 20:L 30:W 28:W
18 Lalit Gudimetla      WB    500 St Luke's Team 3  4      9:L 31:L 22:W 33:W 15:L 43:W 29:W
19 Zahra Smith          WB    624 Bundy High Gold   4     49:W 34:W 23:L 38:W 10:L 21:L 24:W
20 Noah Till            WB    519 Bundy High Black  4     34:L 37:W 48:W 10:L 17:W 14:L 33:W
21 Angus Algie          WB    503 St Luke's Team 3  4     48:W  5:L 45:L 37:W 43:W 19:W  7:L
22 Ryan Neophitou       WB        Bundy High Black  4     16:L 47:L 18:L  0:W 44:W 42:W 32:W
23 Nelson Brown         WB    796 St Luke's Team 1  3.5   26:W  6:W 19:W  2:L 11:D  4:L 12:L
24 Angus Hill           WB    636 St Luke's Team 1  3.5   44:W 36:W  1:L 16:W 13:D  2:L 19:L
25 Samuel Mckinley      WB        Bundaberg CC 1    3.5    4:D 15:L 31:W 12:L 26:L 39:W 38:W
26 Ryan McGavin         WB    500 Bundy High Black  3.5   23:L 46:W 12:D 29:L 25:W 38:W 13:L
27 Cooper Benjamin      WB        Bundaberg CC 1    3.5   10:L 33:L 49:W 48:W 38:D 12:L 40:W
28 Lachlan Hocking      WB    728 St Luke's Team 1  3     47:W 38:W 16:W  1:L  3:L  6:L 17:L
29 George Stelmack      WB    500 Shalom White      3      1:L 49:W 34:W 26:W  5:L  8:L 18:L
30 Zac Crane            WB    544 St Luke's Team 3  3     45:W 10:L 33:W  5:L  0:  17:L 47:W
31 Thanushi Weerasinghe WB        Shalom White      3     11:L 18:W 25:L 36:L 35:W 16:L 42:W
32 Lucas Rao            WB    556 St Luke's Team 2  3     33:W  3:L 17:L 40:W 45:W 15:L 22:L
33 Vivian Blemings      WB        Shalom White      3     32:L 27:W 30:L 18:L 47:W 36:W 20:L
34 Michael Bosch        WB        St Luke's Team 3  3     20:W 19:L 29:L 42:L 49:W 37:W 16:L
35 Jonathan El-Azzi     WB        Shalom Solo       3      3:L 17:L 37:L 46:W 31:L 44:W 45:W
36 Thomas Brandon       WB    500 Shalom Red        2.5   15:W 24:L 13:L 31:W 14:L 33:L 37:D
37 Euan Duxbury         WB        Bundaberg CC Solo 2.5   14:L 20:L 35:W 21:L 48:W 34:L 36:D
38 Thomas Baker         WB    540 Bundy High Blue   2.5   40:W 28:L 43:W 19:L 27:D 26:L 25:L
39 Finlay Hallett       WB        St Luke's Team 5  2.5    5:L 45:L 46:W  8:L 40:D 25:L 43:W
40 Isaac Watson         WB        Shalom Red        2.5   38:L 44:L  0:W 32:L 39:D 45:W 27:L
41 Liam Taske           WB        Bundaberg CC 1    2.5   12:L 42:L  8:L 49:D 46:L  0:W 48:W
42 Frazer Nelson        WB        Shalom Red        2     13:L 41:W 15:L 34:W  8:L 22:L 31:L
43 Abbie Cook           WB        St Luke's Team 4  2      0:W 11:L 38:L 47:W 21:L 18:L 39:L
44 Eric Smith           WB        Bundy High Blue   2     24:L 40:W  6:L 14:L 22:L 35:L 49:W
45 Cameron Bowes        WB        St Luke's Team 4  2     30:L 39:W 21:W  7:L 32:L 40:L 35:L
46 Cooper Hotz          WB        Shalom Red        2      7:L 26:L 39:L 35:L 41:W 47:L  0:W
47 Hayden Crager        WB        Bundaberg CC 1    2     28:L 22:W  7:L 43:L 33:L 46:W 30:L
48 Lani Hill            WB        St Luke's Team 4  1.5   21:L  0:W 20:L 27:L 37:L 49:D 41:L
49 Aden Hall            WB        Bundy High White  1     19:L 29:L 27:L 41:D 34:L 48:D 44:L

Ratings (Local)

No  Name                  Feder Loc Id Loc Score Exp. Chg*K Rav Rprfm

1.  Mchale, Brenton       WB           924 4.5/7 5.95   -15 633   735
2.  Howard, Joshua        WB           902 7.0/7 5.67    13 655  1654
3.  Packwood, Harry       WB           886 2.0/5 4.40   -24 546   474
4.  Brown, Nelson         WB           796 3.5/7 5.18   -17 608   608
5.  Churchill, Fletcher   WB           747 3.5/6 4.32    -8 581   638
6.  Whitelum, Nicholas    WB           734 5.0/6 2.94    21 738  1011
7.  Hocking, Lachlan      WB           728 2.0/5 2.95   -10 660   588
8.  Campbell, Haiden      WB           695 3.5/6 3.18     3 675   732
9.  De Florian, Demetri   WB           675 5.0/6 3.12    19 659   932
10. Robinson, Kaylee      WB           668 4.0/6 3.06     9 664   789
11. Hill, Angus           WB           636 2.5/6 2.70    -2 672   615
12. Tankey, Sam           WB           633 2.0/5 2.75    -8 594   522
13. Smith, Zahra          WB           624 2.0/5 2.45    -5 634   562
14. Hirst, Henry          WB           620 1.5/4 1.36     1 738   651
15. Jackson, Christian    WB           612 2.0/4 1.72     3 659   659
16. Newbold, Riley        WB           606 2.0/4 1.52     5 692   692
17. Clark, Ethan          WB           569 3.0/5 1.10    19 793   865
18. Macann, Callum        WB           563 1.5/4 1.24     3 708   621
19. Rao, Lucas            WB           556 0.0/2 0.38    -4 810     0
20. Nathan, Kani          WB           553 1.0/4 1.24    -2 697   504
21. Crane, Zac            WB           544 0.0/2 0.62    -6 682     0
22. Baker, Thomas         WB           540 0.0/3 1.17   -12 617     0
23. Till, Noah            WB           519 0.0/2 0.62    -6 664     0
24. Algie, Angus          WB           503 1.0/3 0.96     0 635   510
25. Gudimetla, Lalit      WB           500 1.0/3 0.51     5 770   645
26. Stelmack, George      WB           500 1.0/5 1.60    -6 635   395
27. Brandon, Thomas       WB           500 1.0/4 0.84     2 726   533
28. McGavin, Ryan         WB           500 1.5/5 1.65    -2 629   480
29. Nelson, Frazer        WB               0.0/3            746     0
30. El-Azzi, Jonathan     WB               0.0/1            734     0
31. Crager, Hayden        WB               0.0/3            628     0
32. Benjamin, Cooper      WB               0.5/3            599   326
33. Mckinley, Samuel      WB               1.5/5            633   484
34. Smith, Eric           WB               0.0/3            613     0
35. Hallett, Finlay       WB               0.0/2            637     0
36. Duxbury, Euan         WB               0.5/4            539   217
37. Hall, Aden            WB               0.0/2            562     0
38. Weerasinghe, Thanushi WB               1.0/4            543   350
39. Hotz, Cooper          WB               0.0/2            556     0
40. Maher, Patrick        WB           705 6.0/7 3.15    29 742  1051
41. Fuernsinn, Sam        WB               3.0/6            589   589
42. Blemings, Vivian      WB               1.0/5            524   284
43. Taske, Liam           WB               0.0/2            585     0
44. Neophitou, Ryan       WB               1.0/3            536   411
45. Bowes, Cameron        WB               1.0/4            554   361
46. Watson, Isaac         WB               0.0/2            548     0
47. Bosch, Michael        WB               1.0/4            549   356
48. Hill, Lani            WB               0.0/2            511     0
49. Cook, Abbie           WB               0.0/4            541     0

Club Standings

Place Name              Score

  1   SHALOM BLACK      21.5 
  2   BUNDY HIGH GOLD   20   
  3   ST LUKE'S TEAM 2  16.5 
  4   ST LUKE'S TEAM 1  14.5 
  5   ST LUKE'S TEAM 3  14   
 6-7  SHALOM WHITE      13.5 
      BUNDY HIGH BLUE   13.5 
 8-9  BUNDY HIGH BLACK  11.5 
      BUNDABERG CC 1    11.5 
 10   BUNDY HIGH WHITE  11   
 11   ST LUKE'S TEAM 4  9.5  
 12   SHALOM RED        9    
 13   SHALOM SOLO       3    
14-15 ST LUKE'S TEAM 5  2.5  
      BUNDABERG CC SOLO 2.5  
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com