0
Looking to register for an event or an upcoming class? Log into our customer portal here!
×

2021 Term 2 Brisbane Secondary B

Brisbane Secondary Term 2 B Grade – Round 7

Standings

Place Name                           Loc Club             Score M-Buch. Buch. Progr.

 1-4  Leo Guo                            BBC 3            6        24.0  32.0   25.0
      Jason Clissold                     Faith Redlands 1 6        23.0  32.5   24.0
      Nathan Brew                    525 St John's C1     6        21.5  29.0   27.0
      THOMAS WHITE                   500 WAVELL 1         6        20.0  26.5   24.0
  5   Sebastian Bendall                  Bayside I Resign 5.5      20.5  27.5   22.5
6-14  Tobey Blomfield                    BSHS RED         5        24.5  33.0   24.0
      Tony Kawpawong                     Bayside I Resign 5        23.0  31.0   24.0
      Nicholas Paul                  602 BSHS RED         5        22.5  30.5   21.0
      James Tindale                  617 St John's B      5        22.5  30.0   21.0
      Daniel Roper                       Bayside EZ-M8    5        21.5  31.5   22.0
      Ray Zhu                            BBC 3            5        20.5  28.5   19.5
      Jet Garcia                         Indooroopilly 2  5        20.5  28.0   21.0
      Amy Murray                         Faith Redlands 1 5        19.5  25.0   17.0
      Harry Cope                     544 STC 1            5        19.0  25.5   17.0
15-21 Ethan Thomas                   511 St Eugenes 2     4.5      24.5  33.5   23.5
      SAM TAYLOR                     549 WAVELL 1         4.5      21.0  28.5   19.0
      Rylan Haire                    522 St John's C1     4.5      20.5  29.0   20.5
      Jake Munro                         Bray Park SHS 1  4.5      19.5  26.0   18.5
      Oliver Veivers                 615 IGS3             4.5      17.0  24.5   18.5
      Aiden Tindale                  590 St John's B      4.5      17.0  24.0   16.0
      Hiruka Meneripitiya Vidanalage 583 St John's C1     4.5      16.0  22.0   16.0
22-35 Julian Mika                    545 Indooroopilly 2  4        22.5  31.0   18.0
      Flynn Coomer                   508 St Eugenes 2     4        22.0  28.5   18.0
      Eunsu Choi                     561 BSHS RED         4        20.5  27.5   17.0
      Haakon Smith                   592 Bray Park SHS 1  4        19.5  28.5   18.0
      Marius Foronda                 564 Bray Park SHS 1  4        19.5  28.0   19.0
      Alfred Sunil                   585 STC 1            4        19.0  26.0   16.0
      Jacob O'Neill                      Bray Park SHS 2  4        18.0  25.0   15.0
      Daniel Eban                    632 Redlands 11      4        17.5  26.0   13.0
      William Mason                      Nudgee 4         4        17.5  24.0   16.0
      Nathan Anderson                500 Bray Park SHS 2  4        16.0  22.5   13.0
      Syam Bala Ganesh               594 St John's B      4        15.5  22.5   15.0
      Thomas Duffield                547 Nudgee 3         4        15.5  22.5   14.0
      Delicia Walker                 532 Redlands 10      4        15.0  22.0   13.0
      Lucas Orth                     545 IGS3             4        14.5  21.0   15.0
36-41 Rafael Chase                   521 Nudgee 3         3.5      20.5  28.5   15.5
      Michael Reil                       Faith Redlands 1 3.5      19.5  28.0   16.0
      Craig Cadman                   589 St John's B      3.5      18.0  26.5   13.5
      Ben Greenwood                      Redlands 11      3.5      16.5  21.5   11.5
      Uriah Maskell                      Bray Park SHS 2  3.5      15.0  21.0   13.5
      Lucas Tristram                 576 IGS3             3.5      14.5  20.5   13.0
42-55 Christopher Hernik                 Nudgee 4         3        19.5  27.5   16.0
      Abhiram Yerramachu                 BSHS BLUE        3        19.5  27.0   15.0
      Thomas Zhang                       BBC 3            3        19.0  25.5   12.0
      Samuel Crabtree                    Bray Park SHS 1  3        18.5  26.5   15.0
      Lachlan Collins                    Nudgee 4         3        18.5  25.5   12.0
      Morne Roets                    626 Indooroopilly 2  3        17.5  25.0   12.0
      Isaac Manawatu                     Bayside I Resign 3        17.0  23.5   11.0
      Chanuka Ranasinghe             577 BSHS RED         3        16.5  23.5   13.0
      Moses Johnson                      Bray Park SHS 2  3        16.5  23.0    8.0
      Jeeva Bala Ganesh                  St John's C1     3        16.0  22.5   10.0
      AMY YE                             WAVELL 1         3        16.0  22.5   10.0
      William Johnson                500 Redlands 11      3        15.5  20.5   12.0
      Riley Bagnall                      Bayside I Resign 3        14.5  20.5    9.0
      Tevita Chan                    510 Nudgee 3         3        14.0  20.0   12.0
56-63 Jaiden Sealey                      Redlands 11      2.5      17.0  22.5   10.5
      Jarrod Ogrodniczek                 STC 1            2.5      16.5  24.5   11.5
      Kaden Richards                     Faith Redlands 1 2.5      16.5  22.5   11.0
      Chen Yin                           Bayside EZ-M8    2.5      16.5  22.5    9.0
      Emma Rowe                      568 Somerville       2.5      15.0  22.0    9.5
      Isaac King                         BBC 3            2.5      15.0  21.5    5.0
      Jude Shaw                          Nudgee 3         2.5      13.0  18.0    7.5
      Aneesh Pai Mudlagri                Indooroopilly 2  2.5      12.0  17.0    7.5
64-71 Amber Frazer                       Redlands 10      2        18.5  26.5    7.0
      Avishal Sharma                     Bayside EZ-M8    2        17.5  22.0    7.0
      Jovan Singh                    500 Nudgee 4         2        16.0  22.5   12.0
      ZACHARY SHUARD                 516 WAVELL 1         2        15.5  23.0    5.0
      John Feng                          Bayside EZ-M8    2        14.5  21.5    8.0
      Oliver Armitage                506 St Eugenes 3     2        13.5  19.0    9.0
      Robert Knox                    511 St Eugenes 2     2        12.5  18.0    5.0
      Joshua Brandon                     Redlands 10      2        11.5  18.5    8.0
72-73 Hayden Brand                   523 St Eugenes 2     1.5      14.0  20.5    6.5
      Myles Thompson                     Redlands 10      1.5      13.5  18.0    8.0
74-75 Charmayne Smith                500 St Eugenes 3     1        12.5  18.5    2.0
      Nate McPhillips                608 IGS3             1        12.0  18.0    4.0

Cross Table

No Name                           Feder Loc Club             Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Leo Guo                        B         BBC 3            6     67:W 22:W 17:W  5:W  8:L 10:W  3:W
2  Jason Clissold                 B         Faith Redlands 1 6     38:W  8:W 25:W  3:L 26:W 12:W  6:W
3  Nathan Brew                    B     525 St John's C1     6     64:W 57:W 37:W  2:W  6:W 15:W  1:L
4  THOMAS WHITE                   B     500 WAVELL 1         6     29:W 71:W 45:W  6:L 42:W  7:W  8:W
5  Sebastian Bendall              B         Bayside I Resign 5.5   75:W 47:W 19:W  1:L  9:D 36:W 15:W
6  Tobey Blomfield                B         BSHS RED         5     35:W 60:W 26:W  4:W  3:L 17:W  2:L
7  Tony Kawpawong                 B         Bayside I Resign 5     70:W 14:W 23:W 16:W 15:D  4:L  9:D
8  Nicholas Paul                  B     602 BSHS RED         5     51:W  2:L 46:W 66:W  1:W 18:W  4:L
9  James Tindale                  B     617 St John's B      5     61:W 48:W 10:L 11:W  5:D 16:W  7:D
10 Daniel Roper                   B         Bayside EZ-M8    5     33:W 27:W  9:W 15:L 24:W  1:L 26:W
11 Ray Zhu                        B         BBC 3            5     36:W 16:D 47:W  9:L 20:D 27:W 22:W
12 Jet Garcia                     B         Indooroopilly 2  5     72:W 24:W 15:L 27:W 23:W  2:L 33:W
13 Amy Murray                     B         Faith Redlands 1 5     23:L 74:W 14:W 22:L 34:W 24:W 38:W
14 Harry Cope                     B     544 STC 1            5     68:W  7:L 13:L 64:W 28:W 32:W 25:W
15 Ethan Thomas                   B     511 St Eugenes 2     4.5   44:W 28:W 12:W 10:W  7:D  3:L  5:L
16 SAM TAYLOR                     B     549 WAVELL 1         4.5   50:W 11:D 29:W  7:L 37:W  9:L 36:W
17 Rylan Haire                    B     522 St John's C1     4.5   52:W 42:W  1:L 28:W 30:W  6:L 20:D
18 Jake Munro                     B         Bray Park SHS 1  4.5   24:L 72:W 49:W 32:W 22:W  8:L 19:D
19 Oliver Veivers                 B     615 IGS3             4.5   59:W 46:W  5:L 23:L 66:W 55:W 18:D
20 Aiden Tindale                  B     590 St John's B      4.5   46:L 59:D 67:W 45:W 11:D 23:W 17:D
21 Hiruka Meneripitiya Vidanalage B     583 St John's C1     4.5   43:L 39:W 56:W 37:D 36:L 58:W 41:W
22 Julian Mika                    B     545 Indooroopilly 2  4     30:W  1:L 57:W 13:W 18:L 31:W 11:L
23 Flynn Coomer                   B     508 St Eugenes 2     4     13:W 73:W  7:L 19:W 12:L 20:L 45:W
24 Eunsu Choi                     B     561 BSHS RED         4     18:W 12:L 68:W 44:W 10:L 13:L 43:W
25 Haakon Smith                   B     592 Bray Park SHS 1  4     39:W 43:W  2:L 30:L 53:W 35:W 14:L
26 Marius Foronda                 B     564 Bray Park SHS 1  4     58:W 56:W  6:L 43:W  2:L 30:W 10:L
27 Alfred Sunil                   B     585 STC 1            4     65:W 10:L 48:W 12:L 46:W 11:L 51:W
28 Jacob O'Neill                  B         Bray Park SHS 2  4     53:W 15:L 69:W 17:L 14:L 48:W 55:W
29 Daniel Eban                    B     632 Redlands 11      4      4:L 62:W 16:L 51:W 31:L 43:W 54:W
30 William Mason                  B         Nudgee 4         4     22:L 67:W 60:W 25:W 17:L 26:L 49:W
31 Nathan Anderson                B     500 Bray Park SHS 2  4     45:L 44:L 54:W 52:W 29:W 22:L 47:W
32 Syam Bala Ganesh               B     594 St John's B      4     48:L 61:W 65:W 18:L 40:W 14:L 53:W
33 Thomas Duffield                B     547 Nudgee 3         4     10:L 65:L 61:W 56:W 44:W 42:W 12:L
34 Delicia Walker                 B     532 Redlands 10      4     37:L 54:W 44:L 65:W 13:L 50:W 42:W
35 Lucas Orth                     B     545 IGS3             4      6:L 63:W 64:W 42:L 57:W 25:L 52:W
36 Rafael Chase                   B     521 Nudgee 3         3.5   11:L 50:W 40:D 41:W 21:W  5:L 16:L
37 Michael Reil                   B         Faith Redlands 1 3.5   34:W 49:W  3:L 21:D 16:L 38:L 59:W
38 Craig Cadman                   B     589 St John's B      3.5    2:L 51:W 43:L 62:W 39:D 37:W 13:L
39 Ben Greenwood                  B         Redlands 11      3.5   25:L 21:L 74:W 47:W 38:D 41:L 58:W
40 Uriah Maskell                  B         Bray Park SHS 2  3.5   66:L  0:W 36:D 58:W 32:L 49:L 63:W
41 Lucas Tristram                 B     576 IGS3             3.5   56:L 58:D 73:W 36:L 59:W 39:W 21:L
42 Christopher Hernik             B         Nudgee 4         3     69:W 17:L 53:W 35:W  4:L 33:L 34:L
43 Abhiram Yerramachu             B         BSHS BLUE        3     21:W 25:L 38:W 26:L 49:W 29:L 24:L
44 Thomas Zhang                   B         BBC 3            3     15:L 31:W 34:W 24:L 33:L 53:L 66:W
45 Samuel Crabtree                B         Bray Park SHS 1  3     31:W 66:W  4:L 20:L 55:L 46:W 23:L
46 Lachlan Collins                B         Nudgee 4         3     20:W 19:L  8:L 60:W 27:L 45:L 70:W
47 Morne Roets                    B     626 Indooroopilly 2  3     62:W  5:L 11:L 39:L 65:W 56:W 31:L
48 Isaac Manawatu                 B         Bayside I Resign 3     32:W  9:L 27:L 49:L 73:W 28:L 68:W
49 Chanuka Ranasinghe             B     577 BSHS RED         3     63:W 37:L 18:L 48:W 43:L 40:W 30:L
50 Moses Johnson                  B         Bray Park SHS 2  3     16:L 36:L 55:L  0:W 60:W 34:L 69:W
51 Jeeva Bala Ganesh              B         St John's C1     3      8:L 38:L 70:W 29:L 64:W 57:W 27:L
52 AMY YE                         B         WAVELL 1         3     17:L 69:L  0:W 31:L 62:W 66:W 35:L
53 William Johnson                B     500 Redlands 11      3     28:L 75:W 42:L 73:W 25:L 44:W 32:L
54 Riley Bagnall                  B         Bayside I Resign 3     60:L 34:L 31:L 70:W 67:W 69:W 29:L
55 Tevita Chan                    B     510 Nudgee 3         3     57:L 64:L 50:W 68:W 45:W 19:L 28:L
56 Jaiden Sealey                  B         Redlands 11      2.5   41:W 26:L 21:L 33:L 75:W 47:L 60:D
57 Jarrod Ogrodniczek             B         STC 1            2.5   55:W  3:L 22:L 69:W 35:L 51:L 62:D
58 Kaden Richards                 B         Faith Redlands 1 2.5   26:L 41:D 59:W 40:L 72:W 21:L 39:L
59 Chen Yin                       B         Bayside EZ-M8    2.5   19:L 20:D 58:L 63:W 41:L 72:W 37:L
60 Emma Rowe                      B     568 Somerville       2.5   54:W  6:L 30:L 46:L 50:L 65:W 56:D
61 Isaac King                     B         BBC 3            2.5    9:L 32:L 33:L 67:L  0:W 73:D 72:W
62 Jude Shaw                      B         Nudgee 3         2.5   47:L 29:L 75:W 38:L 52:L 71:W 57:D
63 Aneesh Pai Mudlagri            B         Indooroopilly 2  2.5   49:L 35:L 72:D 59:L 68:W 75:W 40:L
64 Amber Frazer                   B         Redlands 10      2      3:L 55:W 35:L 14:L 51:L 70:L  0:W
65 Avishal Sharma                 B         Bayside EZ-M8    2     27:L 33:W 32:L 34:L 47:L 60:L 74:W
66 Jovan Singh                    B     500 Nudgee 4         2     40:W 45:L 71:W  8:L 19:L 52:L 44:L
67 ZACHARY SHUARD                 B     516 WAVELL 1         2      1:L 30:L 20:L 61:W 54:L 68:L 73:W
68 John Feng                      B         Bayside EZ-M8    2     14:L 70:W 24:L 55:L 63:L 67:W 48:L
69 Oliver Armitage                B     506 St Eugenes 3     2     42:L 52:W 28:L 57:L 71:W 54:L 50:L
70 Robert Knox                    B     511 St Eugenes 2     2      7:L 68:L 51:L 54:L 74:W 64:W 46:L
71 Joshua Brandon                 B         Redlands 10      2      0:W  4:L 66:L 72:L 69:L 62:L 75:W
72 Hayden Brand                   B     523 St Eugenes 2     1.5   12:L 18:L 63:D 71:W 58:L 59:L 61:L
73 Myles Thompson                 B         Redlands 10      1.5   74:W 23:L 41:L 53:L 48:L 61:D 67:L
74 Charmayne Smith                B     500 St Eugenes 3     1     73:L 13:L 39:L 75:L 70:L  0:W 65:L
75 Nate McPhillips                B     608 IGS3             1      5:L 53:L 62:L 74:W 56:L 63:L 71:L

Ratings (Local)

No  Name                            Feder Loc Id Loc Score Exp. Chg*K Rav Rprfm

1.  Eban, Daniel                    B            632 0.0/3 1.98   -20 516     0
2.  Roets, Morne                    B            626 0.0/1 0.67    -7 500     0
3.  Tindale, James                  B            617 1.0/1 0.59     4 549  1548
4.  Veivers, Oliver                 B            615 2.0/3 1.95     1 506   631
5.  McPhillips, Nate                B            608 1.0/2 1.30    -3 500   500
6.  Paul, Nicholas                  B            602 1.0/2 1.28    -3 500   500
7.  Bala Ganesh, Syam               B            594 1.0/2 1.20    -2 522   522
8.  Smith, Haakon                   B            592 2.0/3 1.77     2 530   655
9.  Tindale, Aiden                  B            590 2.5/3 1.80     7 515   788
10. Cadman, Craig                   B            589                    0     0
11. Sunil, Alfred                   B            585                    0     0
12. Meneripitiya Vidanalage, Hiruka B            583 1.0/2 1.10    -1 549   549
13. Ranasinghe, Chanuka             B            577                    0     0
14. Tristram, Lucas                 B            576 0.0/2 1.06   -11 552     0
15. Rowe, Emma                      B            568                    0     0
16. Foronda, Marius                 B            564                    0     0
17. Choi, Eunsu                     B            561                    0     0
18. TAYLOR, SAM                     B            549 2.0/3 1.32     7 590   715
19. Duffield, Thomas                B            547                    0     0
20. Mika, Julian                    B            545 1.0/1 0.56     4 500  1499
21. Orth, Lucas                     B            545 0.0/1 0.43    -4 592     0
22. Cope, Harry                     B            544 2.0/2 0.86    11 593  1592
23. Walker, Delicia                 B            532                    0     0
24. Brew, Nathan                    B            525 1.0/1 0.52     5 511  1510
25. Brand, Hayden                   B            523                    0     0
26. Haire, Rylan                    B            522 0.5/1 0.41     1 590   590
27. Chase, Rafael                   B            521 2.0/3 1.29     7 569   694
28. SHUARD, ZACHARY                 B            516 0.0/1 0.40    -4 590     0
29. Thomas, Ethan                   B            511 0.0/1 0.48    -5 525     0
30. Knox, Robert                    B            511 1.0/1 0.52     5 500  1499
31. Chan, Tevita                    B            510 0.0/1 0.36    -4 615     0
32. Coomer, Flynn                   B            508 1.0/2 0.74     3 603   603
33. Armitage, Oliver                B            506                    0     0
34. Smith, Charmayne                B            500 0.0/2 0.84    -8 560     0
35. Anderson, Nathan                B            500 2.0/3 1.08     9 601   726
36. Singh, Jovan                    B            500 0.0/2 0.70    -7 609     0
37. Johnson, William                B            500 1.0/3 1.11    -1 598   473
38. WHITE, THOMAS                   B            500 2.0/2 0.68    13 617  1616
39. Shaw, Jude                      B                1.0/4            614   421
40. King, Isaac                     B                1.0/5            559   319
41. Yin, Chen                       B                1.5/4            576   489
42. Bendall, Sebastian              B                5.5/6            583   646
43. Bala Ganesh, Jeeva              B                1.0/5            584   344
44. Manawatu, Isaac                 B                1.0/4            593   400
45. Greenwood, Ben                  B                2.5/6            578   521
46. Collins, Lachlan                B                3.0/6            579   579
47. Clissold, Jason                 B                4.0/5            574   612
48. Sharma, Avishal                 B                2.0/7            565   407
49. Yerramachu, Abhiram             B                3.0/7            585   535
50. Pai Mudlagri, Aneesh            B                1.5/4            563   476
51. Sealey, Jaiden                  B                2.5/7            582   480
52. Bagnall, Riley                  B                3.0/7            538   488
53. Richards, Kaden                 B                1.5/4            562   475
54. Munro, Jake                     B                4.5/7            574   599
55. Johnson, Moses                  B                2.0/6            531   406
56. Roper, Daniel                   B                5.0/6            564   614
57. Mason, William                  B                4.0/7            555   568
58. Blomfield, Tobey                B                5.0/6            537   587
59. Feng, John                      B                2.0/5            528   456
60. Frazer, Amber                   B                1.0/5            527   287
61. Reil, Michael                   B                2.5/6            559   502
62. Garcia, Jet                     B                5.0/6            539   589
63. YE, AMY                         B                1.0/5            515   275
64. Zhu, Ray                        B                5.0/7            576   614
65. Guo, Leo                        B                4.0/5            542   580
66. Zhang, Thomas                   B                3.0/7            522   472
67. Kawpawong, Tony                 B                5.0/7            534   572
68. Ogrodniczek, Jarrod             B                2.0/5            526   454
69. Murray, Amy                     B                5.0/7            540   578
70. Hernik, Christopher             B                3.0/7            522   472
71. Thompson, Myles                 B                1.0/5            520   280
72. Maskell, Uriah                  B                0.5/4            548   226
73. O'Neill, Jacob                  B                3.0/6            516   516
74. Crabtree, Samuel                B                2.0/6            518   393
75. Brandon, Joshua                 B                1.0/5            527   287

Club Standings

Place Name             Score

  1   ST JOHN'S C1     18   
 2-4  BSHS RED         17   
      ST JOHN'S B      17   
      FAITH REDLANDS 1 17   
 5-6  BBC 3            16.5 
      BAYSIDE I RESIGN 16.5 
 7-8  BRAY PARK SHS 1  15.5 
      WAVELL 1         15.5 
9-10  INDOOROOPILLY 2  14.5 
      BRAY PARK SHS 2  14.5 
11-13 REDLANDS 11      13   
      IGS3             13   
      NUDGEE 3         13   
14-15 ST EUGENES 2     12   
      NUDGEE 4         12   
16-17 BAYSIDE EZ-M8    11.5 
      STC 1            11.5 
 18   REDLANDS 10      9.5  
19-20 BSHS BLUE        3    
      ST EUGENES 3     3    
 21   SOMERVILLE       2.5  
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Event Registration

Event Name:

Please select registration type
School Registration
School
Individual Registration
Individual
Individual Registration

Registration for individuals is via our iClassPro app, and is only available on selected tournaments.

For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au.

Teacher & Coordinator Registration

Please Note: This form is for School Teachers & Coordinators ONLY. Individual registrations are unavailable at this time due to COVID-19 restrictions. Please call the Gardiner Chess office (07) 5522 7221 or email Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au for more information.

Step One: Download the spreadsheet below and complete all details. For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au

Step Two: Complete the form below and upload the spreadsheet.

Cart