0
Looking to register for an event or an upcoming class? Log into our customer portal here!
×

2019 Term 2 NSW Northern Rivers Secondary

NSW Northern Rivers Term 2 2019 Secondary – Round 7

Standings

Place Name                Feder Loc Club             Score M-Buch. Buch. Progr.

 1-2  Zac Sandilands      NR        Byron Bay High 1 6.5      21.5  31.5   26.0
      Louie Killeen       NR        Byron Bay High 1 6.5      19.0  27.5   26.5
 3-4  Lukyn Patrick       NR    898 EAC HS 1         6        25.0  34.5   24.5
      Lenny Thurgate      NR        Byron Bay High 1 6        19.5  27.5   27.0
  5   Maayan Barnatan     NR        Byron Bay High 1 5.5      18.0  25.5   19.0
 6-8  Max Schoeman        NR        Byron Bay High 2 5        22.5  33.0   20.0
      Mark Wright         NR    627 St John's A      5        22.5  30.0   22.0
      Zach Taylor         NR    590 St John's A      5        18.5  24.0   17.0
9-10  Francois van Kempen NR    500 EAC HS 3         4.5      21.0  28.5   19.0
      Matthew Smith       NR    653 EAC HS 1         4.5      17.5  24.5   16.0
11-23 Lawson Ward         NR    674 St John's A      4        23.0  32.5   20.0
      Jacob Champion      NR        Shearwater       4        23.0  32.5   19.0
      Shivam Raval        NR    579 St John's B      4        21.5  31.0   18.0
      Ezekiel O'Connell   NR    598 St John's A      4        20.5  30.0   19.0
      Blake Doohan        NR        St John's F      4        20.0  29.0   19.0
      Luc Baker           NR        Byron Bay High 2 4        20.0  28.0   18.0
      Luke Flavel         NR    613 EAC HS 1         4        19.5  26.5   16.0
      Matthew Cloake      NR        Xavier CC        4        18.0  25.5   15.0
      Ollie Campbell      NR        Shearwater       4        17.0  23.5   15.0
      Luka Martin         NR        St John's F      4        16.5  23.5   16.0
      Ryan Alley          NR        St John's B      4        16.0  24.0   15.0
      Chiron Moon         NR    602 EAC HS 1         4        16.0  22.5   14.0
      Sage Kelly          NR    551 Shearwater       4        14.5  20.0   13.0
24-27 Luka Wagner         NR    523 EAC HS 2         3.5      20.0  27.5   16.0
      William Conajohn    NR        St John's B      3.5      19.0  26.5   13.5
      Zev Donovan         NR        EAC HS 3         3.5      16.0  22.0   11.0
      Tom McLean          NR        St John's F      3.5      14.5  20.0    9.0
28-38 Oscar Parker        NR    521 EAC HS 2         3        19.0  27.5   13.0
      Mitchell Anderson   NR        St John's E      3        18.0  23.5   14.0
      Maiya Stotter       NR    500 EAC HS 2         3        18.0  23.5   12.5
      Jahedyn Finlayson   NR        St John's E      3        17.5  24.5   10.5
      Jay Mason           NR        St John's D      3        17.0  23.5   12.0
      Tom Rowling         NR    500 St John's D      3        15.5  21.5   11.0
      Zac Salmon          NR        Byron Bay High 2 3        15.0  21.5   12.0
      Oliver Trapp        NR        St John's F      3        15.0  21.0   14.0
      Dylan McKenna       NR        Byron Bay High 2 3        13.5  21.0   11.0
      Jesse Stewart       NR        EAC HS 3         3        13.0  18.5   11.0
      Archie Topham       NR        St John's E      3        12.5  20.0   11.0
39-40 Parker Moore        NR    500 St John's E      2.5      19.0  28.0   15.0
      Oliver Payne        NR    503 EAC HS 2         2.5      18.5  27.0   13.0
41-47 Julius Maynes       NR        St John's D      2        16.0  21.5    8.0
      Alex Fletcher       NR    509 St John's C      2        15.5  23.5   10.0
      Roy Czislowski      NR        St John's C      2        15.5  22.0    5.0
      Noah Campbell       NR        St John's D      2        15.0  21.5    7.0
      Maxwell Contojohn   NR        St John's G      2        14.0  19.5    7.0
      Jim Collins         NR        St John's C      2        12.5  17.5    3.0
      Samuel Knopke       NR        EAC HS 3         2        12.0  16.5    7.0
 48   Innes McLaren       NR    500 St John's C      1.5      13.0  17.5    5.5
 49   Cormac Campey       NR        St John's B      1        14.0  20.0    4.0

Cross Table

No Name                Feder Loc Club             Total  1    2    3    4    5    6    7  

1  Zac Sandilands      NR        Byron Bay High 1 6.5   10:W 17:W 14:W  3:D 11:W  6:W 13:W
2  Louie Killeen       NR        Byron Bay High 1 6.5   40:W 28:W 13:W 11:W  3:D 15:W 14:W
3  Lukyn Patrick       NR    898 EAC HS 1         6     36:W 38:W  9:W  1:D  2:D  7:W  4:W
4  Lenny Thurgate      NR        Byron Bay High 1 6     24:W 42:W 39:W  7:W  9:W 12:W  3:L
5  Maayan Barnatan     NR        Byron Bay High 1 5.5    6:L 31:W 33:W 39:D 21:W 17:W 12:W
6  Max Schoeman        NR        Byron Bay High 2 5      5:W  7:L 22:W 17:W 14:W  1:L 11:W
7  Mark Wright         NR    627 St John's A      5     43:W  6:W 16:W  4:L 24:W  3:L 15:W
8  Zach Taylor         NR    590 St John's A      5     12:L 15:W 44:W 16:L 32:W 19:W 20:W
9  Francois van Kempen NR    500 EAC HS 3         4.5   46:W 18:W  3:L 20:W  4:L 10:D 24:W
10 Matthew Smith       NR    653 EAC HS 1         4.5    1:L 49:W 34:W 12:L 40:W  9:D 25:W
11 Lawson Ward         NR    674 St John's A      4     25:W 12:W 29:W  2:L  1:L 16:W  6:L
12 Jacob Champion      NR        Shearwater       4      8:W 11:L 18:W 10:W 16:W  4:L  5:L
13 Shivam Raval        NR    579 St John's B      4     27:W 19:W  2:L 15:L 35:W 18:W  1:L
14 Ezekiel O'Connell   NR    598 St John's A      4     31:W 32:W  1:L 29:W  6:L 30:W  2:L
15 Blake Doohan        NR        St John's F      4     30:W  8:L 28:W 13:W 39:W  2:L  7:L
16 Luc Baker           NR        Byron Bay High 2 4     33:W 23:W  7:L  8:W 12:L 11:L 28:W
17 Luke Flavel         NR    613 EAC HS 1         4     49:W  1:L 32:W  6:L 29:W  5:L 34:W
18 Matthew Cloake      NR        Xavier CC        4      0:W  9:L 12:L 27:W 34:W 13:L 37:W
19 Ollie Campbell      NR        Shearwater       4     26:W 13:L 24:L 48:W 28:W  8:L 30:W
20 Luka Martin         NR        St John's F      4     42:L  0:W 38:W  9:L 37:W 40:W  8:L
21 Ryan Alley          NR        St John's B      4     28:L 37:W 23:W 40:D  5:L 31:D 33:W
22 Chiron Moon         NR    602 EAC HS 1         4     44:W 29:L  6:L 26:W 25:L 32:W 31:W
23 Sage Kelly          NR    551 Shearwater       4     47:W 16:L 21:L 25:L 45:W 41:W 35:W
24 Luka Wagner         NR    523 EAC HS 2         3.5    4:L 41:W 19:W 35:W  7:L 25:D  9:L
25 William Conajohn    NR        St John's B      3.5   11:L 27:D 30:D 23:W 22:W 24:D 10:L
26 Zev Donovan         NR        EAC HS 3         3.5   19:L 30:D 27:W 22:L 31:L 45:W 40:W
27 Tom McLean          NR        St John's F      3.5   13:L 25:D 26:L 18:L 46:W 48:W 39:W
28 Oscar Parker        NR    521 EAC HS 2         3     21:W  2:L 15:L 47:W 19:L 36:W 16:L
29 Mitchell Anderson   NR        St John's E      3     34:W 22:W 11:L 14:L 17:L 33:L 41:W
30 Maiya Stotter       NR    500 EAC HS 2         3     15:L 26:D 25:D 44:W 36:W 14:L 19:L
31 Jahedyn Finlayson   NR        St John's E      3     14:L  5:L 45:D 43:W 26:W 21:D 22:L
32 Jay Mason           NR        St John's D      3     48:W 14:L 17:L 38:W  8:L 22:L 42:W
33 Tom Rowling         NR    500 St John's D      3     16:L 43:W  5:L 36:L 49:W 29:W 21:L
34 Zac Salmon          NR        Byron Bay High 2 3     29:L 45:W 10:L 42:W 18:L 39:W 17:L
35 Oliver Trapp        NR        St John's F      3     45:W 39:L 42:W 24:L 13:L 38:W 23:L
36 Dylan McKenna       NR        Byron Bay High 2 3      3:L 48:W 40:L 33:W 30:L 28:L 47:W
37 Jesse Stewart       NR        EAC HS 3         3     39:L 21:L 43:W 41:W 20:L 42:W 18:L
38 Archie Topham       NR        St John's E      3     41:W  3:L 20:L 32:L 44:W 35:L 43:W
39 Parker Moore        NR    500 St John's E      2.5   37:W 35:W  4:L  5:D 15:L 34:L 27:L
40 Oliver Payne        NR    503 EAC HS 2         2.5    2:L 47:W 36:W 21:D 10:L 20:L 26:L
41 Julius Maynes       NR        St John's D      2     38:L 24:L  0:W 37:L 48:W 23:L 29:L
42 Alex Fletcher       NR    509 St John's C      2     20:W  4:L 35:L 34:L 47:W 37:L 32:L
43 Roy Czislowski      NR        St John's C      2      7:L 33:L 37:L 31:L  0:W 44:W 38:L
44 Noah Campbell       NR        St John's D      2     22:L 46:W  8:L 30:L 38:L 43:L  0:W
45 Maxwell Contojohn   NR        St John's G      2     35:L 34:L 31:D 46:W 23:L 26:L 48:D
46 Jim Collins         NR        St John's C      2      9:L 44:L 47:L 45:L 27:L  0:W 49:W
47 Samuel Knopke       NR        EAC HS 3         2     23:L 40:L 46:W 28:L 42:L 49:W 36:L
48 Innes McLaren       NR    500 St John's C      1.5   32:L 36:L 49:W 19:L 41:L 27:L 45:D
49 Cormac Campey       NR        St John's B      1     17:L 10:L 48:L  0:W 33:L 47:L 46:L

Ratings (Local)

No  Name                 Feder Loc Id Loc Score Exp. Chg*K Rav Rprfm

1.  Patrick, Lukyn       NR           898 2.0/2 1.76     2 564  1563
2.  Ward, Lawson         NR           674                    0     0
3.  Smith, Matthew       NR           653 1.5/2 1.40     1 502   695
4.  Wright, Mark         NR           627 1.0/2 0.76     2 711   711
5.  Flavel, Luke         NR           613                    0     0
6.  Moon, Chiron         NR           602                    0     0
7.  O'Connell, Ezekiel   NR           598 1.0/1 0.63     4 500  1499
8.  Taylor, Zach         NR           590                    0     0
9.  Raval, Shivam        NR           579                    0     0
10. Kelly, Sage          NR           551                    0     0
11. Wagner, Luka         NR           523 0.0/2 0.88    -9 564     0
12. Parker, Oscar        NR           521                    0     0
13. Fletcher, Alex       NR           509                    0     0
14. Payne, Oliver        NR           503 0.0/1 0.30    -3 653     0
15. Moore, Parker        NR           500                    0     0
16. Rowling, Tom         NR           500                    0     0
17. van Kempen, Francois NR           500 1.5/3 0.75     8 691   691
18. McLaren, Innes       NR           500                    0     0
19. Stotter, Maiya       NR           500 0.0/1 0.37    -4 598     0
20. Topham, Archie       NR               0.0/1            898     0
21. Collins, Jim         NR               0.0/1            500     0
22. Stewart, Jesse       NR               1.0/2            505   505
23. Champion, Jacob      NR               2.0/3            639   652
24. Salmon, Zac          NR               2.0/4            569   569
25. Finlayson, Jahedyn   NR               0.0/2            600     0
26. Sandilands, Zac      NR               5.5/6            669   732
27. Schoeman, Max        NR               4.0/5            623   661
28. Anderson, Mitchell   NR               1.0/5            597   357
29. Baker, Luc           NR               4.0/6            577   602
30. Conajohn, William    NR               3.0/6            584   584
31. Knopke, Samuel       NR               0.0/4            521     0
32. Mason, Jay           NR               2.0/6            569   444
33. Czislowski, Roy      NR               0.0/2            564     0
34. Killeen, Louie       NR               5.5/6            629   692
35. Donovan, Zev         NR               1.5/3            535   535
36. Campbell, Noah       NR               0.0/3            564     0
37. Alley, Ryan          NR               2.5/4            519   532
38. Doohan, Blake        NR               4.0/6            553   578
39. Campbell, Ollie      NR               3.0/6            536   536
40. Campey, Cormac       NR               0.0/4            567     0
41. Thurgate, Lenny      NR               5.0/6            593   643
42. Contojohn, Maxwell   NR               0.5/2            526   333
43. Maynes, Julius       NR               1.0/3            525   400
44. Trapp, Oliver        NR               1.0/5            532   292
45. McKenna, Dylan       NR               2.0/6            570   445
46. Barnatan, Maayan     NR               2.5/3            538   563
47. McLean, Tom          NR               2.0/3            526   539
48. Martin, Luka         NR               1.0/4            526   333
49. Cloake, Matthew      NR               0.0/2            540     0

Club Standings

Place Name             Score

  1   BYRON BAY HIGH 1 24.5 
  2   EAC HS 1         18.5 
  3   ST JOHN'S A      18   
  4   BYRON BAY HIGH 2 15   
  5   ST JOHN'S F      14.5 
  6   EAC HS 3         13   
  7   ST JOHN'S B      12.5 
 8-9  SHEARWATER       12   
      EAC HS 2         12   
 10   ST JOHN'S E      11.5 
 11   ST JOHN'S D      10   
 12   ST JOHN'S C      7.5  
 13   XAVIER CC        4    
 14   ST JOHN'S G      2    
by Swiss Perfect (TM)  www.swissperfect.com

Event Registration

Event Name:

Please select registration type
School Registration
School
Individual Registration
Individual
Individual Registration

Registration for individuals is via our iClassPro app, and is only available on selected tournaments.

For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au.

Teacher & Coordinator Registration

Please Note: This form is for School Teachers & Coordinators ONLY. Individual registrations are unavailable at this time due to COVID-19 restrictions. Please call the Gardiner Chess office (07) 5522 7221 or email Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au for more information.

Step One: Download the spreadsheet below and complete all details. For all questions please contact Shaun on scurtis@gardinerchess.com.au

Step Two: Complete the form below and upload the spreadsheet.

Cart